Поредният пример за безхаберие и липса на контрол от страна на Община Благоевград лъсна на кръстовището между улиците „Пере Тошев“ и „Д-р Христо Татарчев“. Пътен знак лежи захвърлен в тревните площи, вместо да бъде изправен и стабилно укрепен, както изискват всички правила за безопасност. Още по-фрапиращото в случая е, че на негово място е поставен друг знак, който видимо е в по-лошо състояние.
Това повдига редица въпроси, на които общината дължи ясен и незабавен отговор. Кой е взел решението да не се възстанови съществуващият знак, а да се замени с по-некачествен? Кой контролира състоянието на пътната сигнализация в града и защо подобни абсурди продължават да се случват?

Особено тревожен е въпросът кой в момента отговаря за поддръжката на пътните знаци в Благоевград. Договорът на ЕТ „Димитър Янков – Кенеди метал” изтече в края на февруари, а именно тази фирма получаваше 8 396,40 лева месечно за дейности по поддръжка. Срещу тези средства обаче гражданите не видяха реални резултати – липсваща или компрометирана сигнализация, паднали знаци и пълна неадекватност при реакция на проблеми, за които многократно сме сигнализирали и доказвали в наши публикации.
Случаят на това кръстовище не е просто дребен пропуск – той е символ на системен проблем. Пътните знаци не са украса, а ключов елемент от безопасността на движението. Всеки компромис с тях може да доведе до инциденти и да застраши живота на шофьори и пешеходци.
Община Благоевград трябва спешно да даде отговори: кой поддържа знаците в момента, защо се допуска подобна подмяна с по-лошо състояние и как се контролират изразходваните публични средства. Данъкоплатците не само плащат – те имат право да знаят за какво отиват парите им и защо резултатите са толкова незадоволителни.
