Когато Методи Байкушев пое управлението на Благоевград през ноември 2023 година, очакванията бяха високи. Предизборната програма включваше амбициозни цели – икономически растеж, нови работни места, по-добра градска среда, прозрачност в управлението и реални възможности за младите хора да останат и да се развиват в града.
Една от основните теми в програмата беше икономиката. Там ясно беше записана амбицията до 2030 година в Благоевград да бъдат разкрити 3000 нови работни места – 1500 във високите услуги и 1500 в реалния сектор. Обещаваше се активна работа за привличане на бизнес, връщане на благоевградчани с успешен бизнес и създаване на среда, в която младите хора да останат.
Към днешна дата обаче, много жители на Благоевград трудно могат да посочат конкретни големи инвеститори или сериозно раздвижване на пазара на труда. Вместо това, те виждат, че работни места почти не се увеличават, а младите хора продължават да търсят реализация в други градове.
В програмата също така беше записано, че ще бъде изградена ефективна и компетентна общинска администрация, работеща в интерес на гражданите. Обещаваше се дигитализиране, прозрачност и оценка на работата на служителите. Реалността обаче е, че много граждани твърдят, че не виждат реално подобрение в комуникацията с общината. Системата за сигнали не винаги води до бърза реакция, а много от гражданите се оплакват от липса на обратна връзка.
Друго важно обещание беше, че Благоевград ще бъде град с отлична градска среда – обновени паркове, чист въздух, модерни обществен транспорт и удобни пространства. Но реалността е друга – много жители се оплакват, че градът е мръсен, инфраструктурата се руши, а поддръжката е недостатъчна. Дори въпреки обещанията, данъците бяха увеличени, а за много хора това също е знак, че икономическите ползи не са стигнали до тях.
Накрая, в програмата беше заложено, че Благоевград ще се утвърди като културен и туристически център, с богати фестивали и инициативи. Въпреки това, според критики, сцената е окупирана от едни и същи кръгове, а събитията не са достатъчно разнообразни. И докато всичко това се случва, част от администрацията и общинските структури продължават да получават заплати, без да има видими резултати.
Две години и половина след началото на мандата, обществените очаквания са високи, но разочарованието е дълбоко. Хората вече са убедени, че Методи Байкушев не е успял да изпълни своите обещания. Затова мнозина в Благоевград са категорични, че няма да му дадат шанс за втори мандат.
