С много настроение, състезателен дух и полезни уроци премина инициативата „Ваканция здравей! Да играем безопасно!“, която се проведе в района на Младежкия център в Сандански. Десетки деца, родители и гости станаха част от събитието, посветено на безопасността по време на лятната ваканция.
В надпреварата участваха отбори от I ОУ „Климент Охридски“, II ОУ „Христо Смирненски“, III ОУ „Христо Ботев“ и IV ОУ „Св. св. Козма и Дамян“, които показаха знания, бързина и отлична работа в екип.
Особен интерес предизвикаха демонстрациите на служителите на полицията и пожарната. Младши експерт Йордан Апостолов от НТЛ показа как се вземат отпечатъци, а служебно полицейско куче с водач Божин Костов демонстрира действия при залавяне на нарушител. Атрактивно за присъстващите бе и показното задържане на въоръжени лица от служители на Групата за специални тактически действия.
Една от най-вълнуващите части за децата бе възможността сами да използват маркучи от противопожарен автомобил под ръководството на инспектор Атанас Давидов от РСПБЗН – Сандански. Малчуганите с огромно желание се включиха и за кратко влязоха в ролята на истински пожарникари.
По време на инициативата децата получиха и важни знания за безопасността. Йордан Апостолов разясни вредите от наркотичните вещества и рисковете, които те крият, а инспектор Тасев припомни правилата за безопасно пресичане, каране на велосипед и пътуване в автомобил.
Събитието включваше още викторини, логически игри и творчески занимания, чрез които малките участници научиха важни уроци по интересен и достъпен начин.
Водещ на инициативата бе Невена Станкова. Сред официалните гости бяха заместник-кметът Павлина Караджова и началникът на отдел „Образование, култура, спорт и социално дело“ Радостина Траянова.
Събитието още веднъж показа, че когато институции, училища и родители работят заедно, децата могат да учат важни уроци по забавен, полезен и запомнящ се начин.
