Центърът на Благоевград отново показва една от най-грозните картини на институционално безхаберие. Само на метри от сградата на Американския университет, по стълбите на площад „Георги Измирлиев – Македончето“, подпорната стена е в потресаващо състояние – напукани, разместени и буквално висящи плочи създават реална опасност за преминаващите граждани.

Снимките, които ви показваме днес в рубриката ни „Грозни гледки“, ясно разкриват мащаба на проблема. Масивните облицовъчни плочи са разместени, на много места има сериозни пукнатини, а части от стената изглеждат така, сякаш всеки момент могат да се срутят върху преминаващите хора. Районът е сред най-оживените в Благоевград – място, през което ежедневно минават студенти, ученици, родители и десетки граждани.
И въпреки това – реакция няма.
Колко още време ще чака общината? Докато някоя плоча не се стовари върху нечия глава? Докато поредният сигнал не бъде заметен под килима? Абсурдно е в самия център на областен град, при това в зона, която би трябвало да бъде визитната картичка на Благоевград, да стои подобна гледка на разруха и опасност.
Вместо поддържана градска среда, гражданите виждат рушащи се съоръжения, липса на контрол и пълно неглижиране на проблема. Видимо е, че състоянието на стената не е от вчера, а липсата на навременен ремонт само задълбочава щетите и риска от тежък инцидент.
Благоевград заслужава повече от кръпки, оправдания и мълчание. Гражданите не трябва да се страхуват дали плочите над главите им ще издържат още един ден.
Очакваме Община Благоевград да се самосезира и да постави добре познатите червено-бели ленти, които „ремонтират“ всичко в града по време на този управленски мандат.
